טיפול בשחיקת סחוס בברך באמצעות גלי הלם

מאת ד"ר דן צין

מנסה לרוץ והברכיים כואבות? מתקשה לעלות במדרגות? אמרו לך שהסחוס בברך שחוק ואין הרבה מה לעשות? ד”ר צין מהמרכז הישראלי לטיפול בגלי הלם, המיישם שיטת טיפול חדשנית בגלי הלם, מסביר מהי שחיקת סחוס בברך ואיך ניתן להתמודד איתה.

שחיקת סחוס במפרק (אוסטאוארטריטיס), בעיקר בברך, הינה בעיה רפואית אורטופדית נפוצה אשר מופיעה בדרך כלל אצל אנשים מבוגרים, כחלק מהשחיקה הטבעית של הגוף. לעתים שחיקת סחוס בברך מופיעה גם אצל צעירים יותר, לקראת גיל 60, בעיקר אצל אנשים פעילים אשר היו ספורטאים ורוצים להמשיך ולהנות מספורט.

לצערנו, למרות עשרות שנות מחקר, הרפואה המודרנית עדין לא גילתה כיצד להצמיח מחדש סחוס בברך שנפגע ונשחק. אז מה יכול לעשות אדם צעיר אשר שחיקת הסחוס אצלו עדין אינה חמורה, אך הכאב בברך מונע ממנו ליהנות מחיים פעילים? כיצד ניתן לחמוק מניתוח להחלפת מפרק הברך?

כל הטיפולים הקיימים כיום לשחיקת סחוס בברך מיועדים להקל על הכאב ולשפר, זמנית, את רמת התפקוד. הם אינם מטפלים בשורש הבעיה!

לטיפול בשחיקת סחוס בברך מספר מרכיבים. בשלב ראשון מומלצת הפחתת עומס פעילות, או שינוי אופי הפעילות. כך, למשל, ניתן להמיר ריצה ברכיבה על אופניים. לפי הצורך ניתן לקחת תרופות פשוטות להפחתת הכאב.

מרכיב נוסף בטיפול בשחיקת סחוס בברך הוא פיזיותרפיה. הטיפול מתמקד בשיפור טווח התנועה וחיזוק השרירים שסביב הברך.

ישנן מגוון זריקות שניתן להזריק לתוך הברך. זריקה מקומית של סטרואידים עשויה להפחית נפיחות ולהקל על הכאב, אך היא עלולה גם להחמיר את הנזק לסחוס. ניתן להזריק לברך חומצה היאלורונית (“כרבולת”). זהו חומר אשר נמצא באופן רגיל בסחוס ובנוזל הברך ומטרתו לשמש  מעין ‘סיכה’ לסחוס ולהגדיל את תכולת המים בסחוס ובכך לשפר את גמישותו. בשנים האחרונות מציעים הרופאים גם זריקות של PRP (Platelet Rich Plasma). מדובר במקטע של דם הנלקח מהמטופל עצמו ואשר עשיר בחומרים נוגדי דלקת. הזריקות יכולות להקל על הכאב ולהאט את התהליך הדלקתי הפוגע בסחוס.  חשוב לזכור כי זריקה לתוך הברך הינה פעולה פולשנית, אשר עלולה (לעתים רחוקות) לגרום להכנסת זיהום לתוך הברך ולהחמרת הבעיה. כמובן שהזריקות מועילות לזמן מוגבל בלבד.

ניתוח החלפת מפרק הברך הוא הקו האחרון של הטיפול הקונבנציונלי בשחיקת סחוס בברך, כאשר כל הטיפולים האחרים כשלו. בניתוח מסירים את קצוות העצם עם הסחוס ובמקומם משתילים משטחי מתכת וביניהם חומר פלסטי קשיח וחלק מאד. הניתוח נותן מענה טוב מאד לשחיקת סחוס בברך, מקל על הכאב ומשפר את רמת התפקוד, אך כאמור הוא מיועד רק לאלו עם שחיקה מתקדמת אשר מוגבלים מאד בתפקודם היומיומי. כמו כן, לכל ניתוח קיימים סיכונים להסתבכות, ולזיהום.

אז מה הפתרון? מהו הטיפול היעיל המטפל בשורש הבעיה של שחיקת סחוס בברך בזמן קצר, חוסך את הצורך בניתוח ואינו גורם לבעיות נלוות?

הטיפול המומלץ כיום לשחיקת סחוס בברך הוא ‘גלי הלם’. “גלי הלם” הינם גלי קול (גלים אקוסטים) ממוקדים המשפיעים על הרקמה ומעוררים תהליכי ריפוי טבעיים. גלי ההלם פועלים על העצם התומכת את הסחוס, מגבירים את זרימת הדם שבתוכה ומשפרים את הזנת הסחוס. חשוב לדעת כי מקור הכאב אינו בסחוס, שהוא חסר קצות עצבים, אלא בעצם התומכת, אשר חשופה לעומסים חריגים כאשר הסחוס שחוק ואינו ממלא את תפקידו כראוי. גלי הלם הינם טיפול לא פולשני, ממוקד לאזור החולה, עם יעילות רבה לטווח ארוך וללא תופעות לוואי. מאמר שפורסם לאחרונה ומבוסס על 32 מחקרים שבדקו טיפולים לשחיקת הסחוס בברך, מצא כי יעילות הטיפול בגלי הלם עולה על טיפולים אחרים כמו זריקות סטרואידים, זריקות חומצה היאלורונית ותרופות. הטיפול בגלי הלם מוכר על ידי חברות ביטוח כטיפול המחליף את הצורך בטיפול ניתוחי.

גלי הלם הם טיפול מעולה בפתולוגיות רבות נוספות כמו דורבן בעקב, דלקת בגיד אכילס, הסתיידויות בגידי הכתף, מרפק טניס ועוד.

סובלים משחיקת סחוס בברך? אמרו לכם שאינכם מתאימים לניתוח? אתם מוזמנים לפנות אלינו במרכז הישראלי לטיפול בגלי הלם, של ד”ר דן צין, אורטופד מומחה מפוקח משרד הבריאות, לבחינת מצבכם הרפואי והתאמת טיפול.
המטרה שלנו היא להקל על המטופל כמה שיותר, להטריח אותו כמה שפחות, ולהגיע למטרה כמה שיותר מהר. בזכות המומחיות של ד”ר צין והמכשור המיוחד במרכז הישראלי לטיפול בגלי הלם, אנחנו מצליחים במרבית המקרים להגיע לתוצאה הרצויה כבר תוך 3 טיפולים בלבד.

לקריאה על טיפולים נוספים

5 סימני האזהרה לדורבן בעקב

טיפול בשבר שלא התאחה באמצעות גלי הלם

טיפול בשחיקת סחוס בברך באמצעות גלי הלם

טיפול בדלקת בגיד הפיקה באמצעות גלי הלם

טיפול באצבע הדק באמצעות גלי הלם

טיפול בכאבים בצד הירך באמצעות גלי הלם

טיפול בהסתיידויות בכתף באמצעות גלי הלם

טיפול במרפק טניס ומרפק גולף באמצעות גלי הלם

טיפול בדלקת בגיד אכילס באמצעות גלי הלם

טיפול גלי הלם לדורבן העקב

מה זה טיפול בגלי הלם

לקריאה על טיפולים נוספים

5 סימני האזהרה לדורבן בעקב

טיפול בשבר שלא התאחה באמצעות גלי הלם

טיפול בשחיקת סחוס בברך באמצעות גלי הלם

טיפול בדלקת בגיד הפיקה באמצעות גלי הלם

טיפול באצבע הדק באמצעות גלי הלם

טיפול בכאבים בצד הירך באמצעות גלי הלם

טיפול בהסתיידויות בכתף באמצעות גלי הלם

טיפול במרפק טניס ומרפק גולף באמצעות גלי הלם

טיפול בדלקת בגיד אכילס באמצעות גלי הלם

טיפול גלי הלם לדורבן העקב

מה זה טיפול בגלי הלם

דילוג לתוכן